تومان بهتره یا بیت کوین؟

تا بحال فکر کرده اید که تومان بهتره یا بیت کوین؟ مطمئن هستم که اگر ایرانی هستید و دارید این مقاله را میخوانید با پول تومان اشنا به اندازه کافی هستید و از طرفی دیگر هم شاید معنی و مفهوم بیت کوین برایتون کماکان نا اشنا باشد در هر حال نگران نباشید زیرا در این مقاله بطور کامل پول تومان و بیت کوین را مقایسه خواهیم کرد.

تومان بهتره یا بیت کوین؟

بیت کوین آینده پول است
بیت کوین آینده پول است

چالشی که(تومان یا بیتکوین؟) این روزها ذهن مردم را درگیر کرده است گره خورده به اقتصاد و وضعیت درامدی مردم نتنها ایران بلکه جهان است.

تومان واحد پولی دولت ایران است که در این باره میدانم که اطلاعات کافی دارید اما لازمه بازم به برخی از نکات مهم این واحد پولی بپردازم.

تومان یک پول فیات است که توسط بانک مرکزی ایران نظارت و کنترل میشود لازمه بدانید که ارزش تومان در گذشته بیشتر بوده در مقابل دلار امریکا و یا سایر پول های حکومتی جهان.

حتما شنیده اید که می گویند تومان بی ارزش است و کار کردن و سرمایه گذاری توسط تومان قابل صرفه نیست! بله کاملا درست است.نرخ تورم در ایران ۶۰درصد است که نسبت به برخی از کشورهای آمریکای مانند آرژانتین که تورم سالیانه آنها صددرصد است قابل توجه است.

تورم یکی از دلایلی است که تومان یا هر پول دیگری را کم ارزش میکند.دلایل زیادی وجود دارد که ارزش تومان را پایین آورده است و در اینجا به این دلایل زیاد نمی پردازیم تا از اصل مطلب مان که تومان بهتره یا بیت کوین؟ دور نشویم.

بیت کوین ساختار فنی متفاوتی با تومان یا هر پولی که بطور متمرکز کار میکند دارد به زبان سادتر بیت کوین تحت کنترل و نظارت دولت و کشوری یا نهادی نیست! اما تومان توسط بانک مرکزی ایران کنترل و نظارت میشود.

رمز ارز بیت کوین پولی غیر فیزیکی است که بر پایه رمزنگاری شدن و بلاکچین کار میکند برخلاف تومان که پولی فیزیکی و چاپ شدنی است.

بیت کوین با تومان تفاوت دارد بطوری که بیتکوین بدون واسطه و ناشناس کار میکند اما تومان عملا باید توسط بانک کار کند و بدون بانک کاربردی ندارد.

رمز ارز ها بطور کلی با تومان و پول های دولتی فرق دارند اگر به مطلب زیر سری بزنید👈 تفاوت های پول های فیات و رمز ارزها را گفته ایم.

اما در مجموع بیت کوین نوعی پول بین المللی جدیدی است که میتواند منجرب به شروع یک انقلاب پولی در دنیا شود در حالی که تومان فقط برای نقل و انتقالات پول کارایی دارد.

بیت کوین از دیدگاه خودم قدرتمند تر و بهتر از پول های فیات مانند تومان یا حتی دلار است زیرا قابلیت های مخصوصی دارد که تومان ندارد که در اینده نزدیک کاربرد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا